Overprint Nedir?

Masaüstü yayıncılık sektöründe çalışan birçok kullanıcı çalışma esnasında kullandığı objelere dolgu renkleri verirken Overprint seçeneğini gözardı eder. Çalışma esnasında Overprint’li obje öngörünümü’nü devre dışı bırakan kullanıcılar baskı sonrası renklerdeki üst üste binmelerle ortaya çıkan yeni renk harmanını görünce nerede hata yaptım diye düşünür durur.

Illustrator programı muadil birçok programa bu konuda büyük bir fark atmaktadır. Illustrator Overprint verilmiş dolgu renklerine özel bir öngörünüm ile ayırıcılık vermek yerine kullanıcıya direkt baskı sonrası ortaya çıkabilecek renk karmasını öngörünüm olarak görebilmesine olanak sağlar.

Overprint nedir ? Neye yarar? Illustrator bu konuda kullanıcıya nasıl yol göstermektedir?

Overprint sözcük olarak üzerine bas demektir. Renk ayrımında Overprint olarak işaretlenen bir objenin altında yer alan farklı renkteki obje zeminleri boşaltılmaz dolu olarak yer alır.

Bu nedenle Overprint verilmiş bir obje, altındaki renkleri örtecek kadar koyu bir renge sahip olması gerekir. Çünkü ofset baskıda kullanılan boyalar yarı şeffaftır ve üste basılan renk alttaki renkle etkileşir ve belli oranda karışır. Overprint genel ve normal şartlarda çok kullanılan ve devreye alınan bir özellik değildir ama yapılan işe göre renklerin üst üste bindirilmesi ve oymaması gerekebilir. Örneğin gümüş ofset yaldız bir zemin üzerine siyah renk yazı veya obje kullanılırken siyahı oydurmadan zemin üzerine bastırmalıyız. Bunun yanısıra yanlışlıkla Overprint bırakılan renkler baskı sonrası istenmeyen sonuçlara da neden olabilir.

Küçük bir örnek yapacak olursak Illustrator’de örnek iki kare obje yaratalım. Objelerimize %100 Yellow (sarı) ve %100 Cyan (mavi) dolgu rengi verelim ve açık olan sarı renkli objemizi üste alarak bir bölümünü mavi olan objemizin üzerine getirelim. (resim 1)

Normal şartlarda Overprint verilmemesi gereken bir durumdur. Normal olan bu durumda alınacak filmde sarı ile mavi objenin kesiştiği nokta mavi filmde boş olarak çıkar ve iki renk üstüste binmeden ve sorun olmadan basılır. (resim 2)

Şimdi yanlış bir uygulama yaparak Illustrator’ün bize sağladığı avantajdan faydalanalım. Sarı renkli objemizin dolgu rengine Overprint özelliği verelim. Sarı objemiz seçiliyken Window > Attributes penceresini açalım ve objemiz seçiliyken penceredeki “Overprint Fill” seçeneğini işaretleyelim. Sarı renkli objemiz film alındığı takdirde artık mavi renk ile üst üste geldiği bölümde altta kalan mavi objeyi oymayacaktır. Sarı rengimiz örtücü bir renk olmadığı içinde baskı sonrası iki objenin birleştiği noktada renkler birbirine karışacak ve istenmeyen hatalı yeşilimsi bir ton oluşacaktır.

İşte tam bu noktada Illusrator’ün bu konuda bizlere sağladığı avantajdan faydalanalım. View > Overprint Preview yaparak aktif hale getireceğiniz özellik ile hatalı Overprint verdiğimiz objlerin üst üste baskı sonrası görüneceği haline yakın bir öngörünüm elde etmiş olacaksınız. (resim 3)

Böylece film ve baskı öncesi renk harmanını farkedebilecek ve büyük bir renk hata sorunundan kurtulmuş olacaksınız. Bunun yanısıra bu özellik ile direkt ekranda baskıya yakın olarak görebileceğiniz şekilde enteresan renk bindirmeleri sağlayarakta değişik renk efektleri yapabilirsiniz. Overprint Preview, ister sürekli açık tutun isterseniz film almadan önce son kontrol amaçlı devreye alın ama kullanma alışkanlığı edinin. Sizi birçok hatadan kurtarabileceği gibi, baskı esnasında renk bindirmeleri ile özel ve değişik tasarımlar yapmanızada yardımcı olacaktır.